ALTIN UÇLU SAÇ EKİMİ NEDİR? İYİLEŞME SÜRECİ NASIL TAKİP EDİLİR?

ALTIN UÇLU SAÇ EKİMİ NEDİR? İYİLEŞME SÜRECİ NASIL TAKİP EDİLİR?

FUE gold(Altın Uçlu Saç Ekimi) tekniği çok sayıda ayrıcalıklı özelliği bulunan bir saç ekimi tekniğidir. Kullanılan araçlardan dolayı saç ekim tekniğine tamamen kendisine has bir    tekniktir. Kullanılan aletler özel olarak tasarlanır, saç ekimini daha hassas hale getirmek için özel olarak imal edilir.

Saç Ekim Uzmanları, bu tekniğin saç köklerine ve saç derisine zarar vermediğini ve iyileşme süreci çok daha zahmetsiz ve hızlı geçtiğini belirtiyor. Ayrıntılı bilgi için alanında uzman saç ekim merkezlerini başvurulmasını tavsiye ediyor.

     Yara izi, sivilce, çatlak ve gözenek sıkılaştırma gibi pek çok farklı alanda kullanılan altın uç ( Altın Uçlu Saç Ekimi ), artık saç ekiminde de faaliyet göstermektedir.

Mikro FUE tekniği ile yapılan Saç Ekimi işleminin devamında gerçekleşir. Saç ekimi işleminin devamında saçların alındığı iki kulak arasındaki (başın arka kısmındaki) veya saçların ekildiği alanlarda bulunan doku reaksiyonu, iz kalması, olası enfeksiyon veya geç iyileşme gibi durumlarda uygulanır.

Oldukça ince bir yapıya sahip olan altın uçlu özel serbestleştirici iğneler ile bir takım olası olumsuzluklar tespit edilip sıfıra indirgenir. Altın uçlu yöntemle, özellikle saçların alındığı verici alanine iyileşme hızı neredeyse iki katı hızında iyileşme gösterir.        .

FUE tekniğinde kullanılan cerrahi aletlerin tamamı “altın”dan üretilir. Bunun ana sebebi ise altının insan vücudu ile en uyumlu reaksiyon veren malzeme olmasıdır. Eğer altın ile dokuya (greft) temas ettiğinde zarar vermediği için, doku yabancı maddeyi tespit ettiğinde kendini savunmaya geçmez, diğer bir deyiş ile doğal yapısını ve saçlı derinin formunu bozmaz. Böylece, greftin kalitesini korumaya yardımcı olur ve dokunun doğal yapısında herhangi bir değişikliğe sebep olması gibi bir durum söz konusu değildir.

FUE gold tekniğinin ileriki aşamalardaki farkı ise mikro parazitler oluşturmaksızın bir çok sayıda saç kökü kanalının açılmasına olanak sağlamasıdır. Saçlı deriden alınan sağlıklı ve kalıcı saç kökleri doğrudan açılan kanallara yerleştirilir ve hemen ardından büyümek için kanallarda pozisyonunu alır.

Bu teknikte saç ekimi operasyonu süresi boyunca kullanılan alet ve cihazlar da dahil olmak üzere saç ekimi tekniği bütünüyle bireye özel olarak planlanır. Bu teknikte kullanılan aletler saç ekimini daha hassas ve ince hale getirmek için özel olarak altından tasarlanır. Altının insan vücudu ile en uyumlu malzeme olması tercih edilmesinin ana sebebidir. Altın uçlu aletler ile donör bölgeden greft alımında dokular altından zarar görmez, doku yabancı maddeye temas ettiğinde savunmaya geçmez, böylece saç kökü yani greft’in doğal yapısı ve saçlı derisinin formu bozulmaz. Bu sayede saç kökü alımı ve ekimi sırasında greft’in doğal yapısında ve kalitesinde bir değişiklik oluşmaz. Ayrıca mikroparazit oluşmasına yol açmadan çok sayıda saç kökü kanalının açılmasını sağlar. Bu teknik ile alınan saç kökleri hiçbir işlemden geçirilmeden direkt olarak ekilebilir. Saç kökleri daha çabuk büyümeye başlar.

Saç ekim işleminde öncellikle hastadan kan örneği alınarak kan tahlili yapılır. Ardından hasta saç ekim işlemi için hazırlanır. Saç ekimi operasyonundan önce hastanın kafa derisine uyuşturucu sprey ve lokal anestezi uygulanır. Kafa derisindeki sağlıklı saç kökleri tamamen altından imal edilen aletler yardımı ile alınır ve ekilir. Alınan sağlıklı saç kökleri kalitesine göre sınıflara ayrıştırılır. Ayrıştırılan saç kökleri açılan kanallara yerleştirilerek operasyon tamamlanır.

          Altından imal edilen aletlerin dokulara ve saçlı deriye zarar vermemesi nedeni ile iyileşme süreci daha narin, hafif ve hızlı geçer. Kabuklanmalar daha hafif olur ve çabuk dökülür. Bu sayede yeni saçlar da daha kısa sürede çıkar.

 

Give a comment