"> İğnesiz Anestezi - IDL HAIR CLINIC
needle-free-hair-transplantation

İĞNESİZ ANESTEZİ

Saç ekiminde anestezi, hastanın acı ve ağrı hissetmesini engellemek için uygulanır. Genellikle lokal anestezi ile saç ekimi yapılır. Lokal anestezi, hem donör alana hem de kanal açma işlemi yapılacak alana uygulanır. Uzun süren bir işlem olduğu için ne kadar anestezi uygulanacağı iyi ayarlanmalıdır. Saç ekiminde üç farklı anestezi uygulaması vardır:

Genel anestezi

Damar veya solunum yoluyla verilen bir ilaç uygulanan anestezi yöntemidir. Hastanın tamamen bilinçsiz ve hissiz bırakılarak, uyku durumuna geçmesini sağlayan bir anestezidir. Çok uzun süreli işlemlerde tercih edilirken, saç ekimi operasyonlarında uygulanan anestezi türü değildir.

Lokal (bölgesel) anestezi

Saç ekiminde kullanılan anestezi türüdür. Saç ekimi yapılacak bölgelere çok ince iğnelerle anestetik ilaç enjekte edilir. Hem donör alana hem de ekim yapılacak alana ayrı ayrı uygulanır. Hasta bu bölgelerdeki işlemlerde acı ve ağrı hissetmez; ayrıca bilinci açık ve duyuları aktiftir. Hastanın iğne korkusu varsa ve ağrı eşiği çok düşükse lokal anestezi öncesi kısa süreli sedasyon uygulaması yapılabilir.

İğnesiz anestezi

İğnesiz anestezi, özellikle iğne fobisi olan hastalar başta olmak üzere tüm hastalarda uygulanabilen bir anestezi yöntemidir. “Acısız anestezi” olarak da bilinir. Lokal ilaçlar, bası yöntemiyle deri altına verilir. Bu yöntemde herhangi bir iğne kullanılmaz. Bu sebeple hastanın canı yanmaz. İğnesiz anestezi, saç ekimi yaptırmak isteyenlerin “acı” korkusunu azaltan bir yöntemdir. Saç ekimi operasyonuna endişesiz olarak girmelerini sağlar.